Registrierung Login
Über 493 Firmenangebote
Überprüfen Sie unser Angebot

Powstaje Polska Grupa Górnicza


Kompania Węglowa od miesięcy działa dzięki finansowej pomocy: przedpłatom za węgiel od odbiorców i porozumieniom z wierzycielami. Wydaje się, że to już ostatni dzwonek bo węglowy gigant nie ma już nawet z czego wypłacać pensji, dlatego powstaje Polska Grupa Górnicza (PGG), która ma zacząć działać od 1 maja.

PGG ma przejąć 11 kopalni Kompanii Węglowej, jej pracowników i zobowiązania. Kilka dni temu związkowcy zgodzili się na zawieszenie na dwa lata wypłat tzw. czternastek, pod warunkiem, że wynagrodzenia kadry kierowniczej też się zmniejszą, o taki sam procent, jak płace górników. Porozumienie ze związkami zakłada też, że o ile wyniki na to pozwolą, to górnicy jednak dostaną w przyszłym roku swoje czternastki. Ponadto z Kompanii ma odejść między 3,8 a 4 tys. pracowników. Porozumienie ze związkami ma obowiązywać do końca przyszłego roku.

Janusz Steinhoff były wicepremier i minister gospodarki powiedział, że powołanie Polskiej Grupy Górniczej ocenia pozytywnie. Uważa, że to krok w kierunku restrukturyzacji polskiego górnictwa. Scalenie kopalni otwiera drogę do likwidacji ich nierentownych części.

Więcej na:

www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/powstaje-polska-grupa-gornicza,16,0,2069264.html