Registrierung Login
Über 493 Firmenangebote
Überprüfen Sie unser Angebot

Rosja sprzedała udziały w Arctic LNG-2 Chinom i Japonii


Gazowy koncern Novatek odsprzedał udziały w zakładach LNG koncernom z Japonii i Chin. Japońskie konsorcjum Mitsui&Co i JOGMEC oraz chińska państwowa korporacji ropy i gazu CNPC kupiły po 10 proc. udziałów w projekcie budowy Arctic LNG-2 – budowy drugich zakładów skraplania gazu na Półwyspie Jamalskim. Bez zagranicznych inwestorów Rosjanom trudno jest realizować projekty wydobywcze w Arktyce.

Tym samym oceniany na ok. 30 mld dol. projekt ma czworo zagranicznych udziałowców – francuski Total, japoński Mitsui&Co oraz chińskie CNOOC i CNPC mają po 10 proc. akcji. W zamian za wspólne finansowanie budowy, koncerny dostały długoletnie prawo zakupu po 2 mln ton LNG rocznie.
Arctic LNG-2 to drugi projekt Novateku – budowy zakładów skraplania gazu w Arktyce. Działa już zakład Jamal LNG (docelowo 17 mln ton rocznie) zbudowany za 26 mld dol. Nowy projekt zakłada budowę trzech linii produkcyjnych po 6,6 mln ton LNG rocznie (19,8 mln ton ). Pierwsza linia ma być gotowa w 2023 r. a całość w 2025 r. Wykonawcą jest brytyjski TechnipFMC, który w maju podpisał kontrakt na inwestycję pod klucz.

Novatek informuje, że Arctic LNG-2 będzie korzystał ze złóż gazu ziemnego na Półwyspie Jamalskim ocenianych na 1,14 mld m3 gazu i 57 mln ton ciekłych węglowodorów. Spółka Arctic LNG-2 ma licencję na eksport gazu skroplonego.

Źródło: energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/gaz/17743-rosja-sprzedala-udzialy-w-arctic-lng-2-chinom-i-japonii?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect