Ponad 493 ogłoszeń firm
Sprawdź naszą ofertę

Szwed i członek kambodżańskiej rodziny królewskiej przejmują Wisłę Kraków


Nowymi właścicielami Wisły Kraków zostali stojący za funduszem Alelega członek kambodżańskiej rodziny królewskiej oraz kierujący Noble Capital Partners Szwed Mats Hartling. Alelega i Noble Capital Partners kupili Wisłę za symboliczne euro, ale do 28 grudnia spłacą dług licencyjny w wysokości 12,2 mln zł, a następnie pozostałe wierzytelności klubu, czyli kolejne 27-28 mln zł. W ciągu roku mają włożyć w Biała Gwiazdę 130 mln zł. To największa inwestycja zagranicznego kapitału w polskim sporcie.

Alelega to kambodżański fundusz, który specjalizuje się w budownictwie i finansach. Już teraz posiada udziały w kilku europejskich klubach.

Biała Gwiazda zmieniła właściciela po raz trzeci w ciągu niespełna trzech lat. W lipcu 2016 roku Bogusław Cupiał  sprzedał sto procent akcji spółki Jakubowi Meresińskiemu, a miesiąc później piłkarską spółkę od niego odbiło Towarzystwo Sportowe. W grudniu nad klubem na poważnie zawisło widmo upadku, ale piłkarską Białą Gwiazdę uratowali szwedzko-kambodżańscy partnerzy.

Wisła jest trzecim po Lechii Gdańsk i Koronie Kielce klubem Lotto Ekstraklasy z zagranicznym właścicielem.

Źródło: sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/794956/wisle-krakow-przejeli-szwed-i-czlonek-kambodzanskiej-rodziny-krolewskiej-zainwes